Ultrahigh pressure manual pump system (vertical) TNV-1100-4000
    1.Test medium: water, oil;
    2.Test pressure:
     Max. output pressure of plunger hand pump: 400MPa;
     Max. output pressure of hand filling pump: 46MPa;
    3.Dimensions and weight: L1480*W600*H815(mm), 100kg.
  • Parameters
    1.Test medium: water, oil;
    2.Test pressure:
▍Applications
▍Main feature
1.Full manual operation. No need compressed air and electric equipment.
2.Plunger hand pump. Achieving required pressure easily by fine tuning 3 long poles. Max. output pressure 200MPa.
3.Non-rotating plunger for longer seal life.
4.Stainless steel construction. explosion-proof, small size and safe and stable.
▍Parameter