General table top power unit HSU-1100-J-150
    1.Test medium: water or hydraulic oil;
    2.Test pressure: maximum driven pressure 6.9 bar, output pressure 1100 bar;
    3.Power supply: clean and dry compressed air, 1.0Nm3/Min@6.9 bar;
    4.Dimensions and weight: L550*W350*H280(mm), 18kg;
    5.More: Other pump ratio selection are optional.
  • Parameters
▍Applications
1.Suitable for core test, tool test;
▍Main feature
1.Standard table top unit for general use.
3.Available pressure ranges from 500 to 33,500 psi.
4.Steel powder coated (or stainless steel) base has four mounting holes.
▍Parameter