Aircraft brake hub hydrostatic test bench HSMU-3S-100-H
    1. Test medium: Skydrol hydraulic fluid (Phosphate Ester Base)
    2. Test pressure range: 5psi ~ 4500psi. Maximum output pressure: 6000psi.
    4. Power Requirements: Clean, dry compressed air with a maximum air pressure of 100 psi and a minimum air supply of 1.0 NM3/Min @100psi.
  • Parameters
▍Applications
  This test bench consists of two parts: control cabinet and workpiece storage platform.
▍Main feature
6. The initial height of the workpiece storage platform is 900mm, using air-driven motor drive screw nut lifting, the platform can be raised to 1200mm, convenient for observing the workpiece during the test, and the platform is surrounded by stainless steel skeleton embedded in the PC board, which can be turned over by 180°.
▍Parameter