Air-driven gas charging bench HSU-1400D
    1.Test medium: pure nitrogen;
    2.Test pressure: <400 bar;
    3.Power supply:
    driving gas source pressure for system : <10 MPa.
    driving pressure for the pump: <6.9 bar;
    To ensure the pressurization speed, driving gas source supply should reach 2.5 m3/min or more.;
    4.Dimensions and weight: 146.5Kg.
  • Parameters
    1.Test medium: pure nitrogen;
    2.Test pressure: <400 bar;
    3.Power supply:
▍Applications
▍Main feature
2.Components include American Sprague Products air-driven pump and NOVA SWISS needle valves, etc.;
▍Parameter
2.Test pressure: <400 bar;